Pomoc na drodze

Jak pokazują badania Instytutu Turystyki aż 40% Polaków na urlop wybiera się samochodem. Przed wyjazdem w podróż, w szczególności zagraniczną, warto jednak zakupić stosowną polisę ubezpieczeniową, która zapewni nie tylko odszkodowanie za naprawę, ale też szybką pomoc w sytuacji awarii pojazdu lub wypadku. W przeciwnym wypadku podróż zamiast na słonecznej plaży może skończyć się w połowie drogi, na autostradzie.


W przypadku wakacyjnych wyjazdów najlepiej sprawdzają się polisy z dołączonym assistance. Dzięki assistance o każdej porze dnia i nocy, do każdego miejsca, pomoc drogowa dojeżdża w możliwie najkrótszym czasie. Świadczenie assistance drogowego zazwyczaj obejmuje usprawnienie pojazdu na trasie lub- jeżeli jest to niemożliwe– odholowanie go do autoryzowanego warsztatu. W zależności od zakresu ochrony, posiadacze pakietów assistance samochodowego mogą także korzystać z innych świadczeń: Może być to np. wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy, zakwaterowanie w hotelu, bądź organizacja i pokrycie kosztów kontynuacji podróży innym środkiem lokomocji – np. pociągiem lub samolotem. To szczególnie ważne jeżeli mimo awarii samochodu chcemy kontynuować podróż. – wyjaśnia Paweł Zylm, Prezes BRE Ubezpieczenia.


Dane mBanku i BRE Ubezpieczenia pokazuję, że Polacy coraz częściej myślą o zakupie ubezpieczenia podróżnego: W ubiegłym roku Klienci złożyli blisko dwa razy więcej wniosków o ubezpieczenie turystyczne niż w latach poprzednich. Trend ten powtarza się także w 2011 r. – dodaje Prezes BRE Ubezpieczenia.


Z jakich usług w ramach assistance samochodowego Polacy korzystają najczęściej?


Badania Assistance Europ Assistance Polska pokazuje, iż assistance samochodowy jest najpopularniejszym ubezpieczeniem assistance wśród Polaków – posiada je aż 90 proc. osób, które w ogóle posiadają assistance. Aż 86 proc. osób, które skorzystały z assistance potrzebowało pomocy właśnie w holowaniu pojazdu lub innej pomocy drogowej: Z naszych statystyk wynika, iż najczęściej klienci korzystają z usługi holowania pojazdu – to 51% wszystkich spraw car assistance. Coraz większą popularnością cieszy się przy tym usługa wynajmu pojazdu zastępczego, który umożliwia kontynuację jazdy w sytuacji awarii, gdy auto zostaje unieruchomione na dłuższy czas. Jak wynika z danych Europ Assistance Polska w ciągu ostatniego roku liczba wynajmowanych aut zastępczych podwoiła się. W 2010 roku usługa podstawienia auta zastępczego stanowiła już trzecią najczęściej świadczoną przez Europ Assistance Polska usługę w ramach car assistance – było to 27% wszystkich usług. – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Europ Assistance Polska Sp. z o.o.


Na co zwrócić uwagę wybierając assistance?


Przed udaniem się w podróż i wykupieniem stosownego ubezpieczenia samochodu warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Należy sprawdzić limity ustalone w ubezpieczeniu (np. dotyczących holowania, czy długość wynajmu auta zastępczego), a także sumy, na jakie opiewa ubezpieczone. W przypadku podróży zagranicznych warto również dowiedzieć się, czy ubezpieczenie obejmuje również zdarzenia w kraju docelowym podróży i na całej jej trasie. – radzi Piotr Puchalski, ekspert ds. ubezpieczeń w mBanku. Jeżeli w samochodzie przewozimy cenny sprzęt sportowy, taki jak np. deski surfingowe, czy rowery należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje również ewentualne uszkodzenie przewożonego ładunku.


Ile można oszczędzić?


Ubezpieczenie assistance w mBanku można nabyć już od 5 zł miesięcznie. Tymczasem  średni koszt holowania np. w Niemczech czy we Francji to 120 euro, ale w szczególnych wypadkach może też dojść nawet do 300 euro. Średnia cena usprawnienia samochodu poza granicami kraju to 129 euro w Austrii, 160 w Niemczech, czy aż 300 euro w Belgii. To jednak tylko część kosztów, których możemy uniknąć. Dla przykładu w przypadku wypadku samochodowego, który miał miejsce w Austrii łączne koszty interwencji, która obejmowała nocleg w hotelu, transport podróżującej rodziny do Polski i holowanie auta wyniosła blisko 6 000 złotych.

Authors
Tags , , , , , , , , , , , ,

Related posts

Top