BIZNES Ubezpieczenia

Pierwsza w Europie kompleksowa baza do wykrywania przestępstw ubezpieczeniowych

Data publikacji: 2019-04-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pierwsza w Europie kompleksowa baza do wykrywania przestępstw ubezpieczeniowych
Kategoria: BIZNES, Ubezpieczenia

Gothaer, 12.04.2019 r., jako jeden z pierwszych zakładów ubezpieczeń uzyskał dostęp do Zintegrowanej Platformy Identyfikacji i Weryfikacji Zjawisk Przestępczości Ubezpieczeniowej, uruchomionej na początku lutego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Pierwsza w Europie kompleksowa baza do wykrywania przestępstw ubezpieczeniowych BIZNES, Ubezpieczenia - Gothaer, 12.04.2019 r., jako jeden z pierwszych zakładów ubezpieczeń uzyskał dostęp do Zintegrowanej Platformy Identyfikacji i Weryfikacji Zjawisk Przestępczości Ubezpieczeniowej, uruchomionej na początku lutego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

 

Dzięki nowemu oprogramowaniu do analizy danych zakłady ubezpieczeń i Służby Państwowe otrzymały pierwsze w Europie tak kompleksowe narzędzie wykrywania nadużyć. Gothaer jako jeden z pierwszych zakładów ubezpieczeń dołączył do zintegrowanej bazy, by lepiej chronić swoich Klientów i w przyszłości oferować korzystniejsze składki ubezpieczeniowe dla Klientów przestrzegających przepisów prawa.

Większa skala wykrywania oszustw ubezpieczeniowych

Ze względu na swoją powszechność ubezpieczenia komunikacyjne należą do najbardziej narażonych na oszustwa. Potwierdza to opublikowany przez Polską Izbę Ubezpieczeniową raport, który wskazuje, że w 2017 r. wykryto aż 6 894 przestępstw tylko w kontekście ubezpieczeń OC ppm. wraz z wyłudzaniami z Autocasco liczba przestępstw ubezpieczeniowych w obszarze polis komunikacyjnych to 8 677 przypadków.[1] Dzięki wymianie informacji oraz danych pomiędzy zakładami ubezpieczeniowymi oraz Służbami Państwowymi łatwiej będzie wykryć potencjalne nadużycia. System jest bezpieczny i wiarygodny. Platforma na co dzień będzie pomagać w typowaniu roszczeń i wypłat odszkodowawczych, które mogłyby wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości. Podstawą będzie analiza danych, które znajdują się w prowadzonej przez UFG bazie polis komunikacyjnych, a także informacje o wypłaconych odszkodowaniach, wzbogacone o dane z innych rejestrów. Stworzenie platformy to ochrona Klientów, którzy od teraz będą lepiej chronieni przed potencjalnymi skutkami wyłudzeń, co w konsekwencji przełoży się na oferowanie atrakcyjnych stawek za ubezpieczenia pojazdów.. Dodatkowo zakłady ubezpieczeń i odpowiednie służby zyskają narzędzie prewencyjne do walki z nieuczciwymi Klientami, którzy do tej chwili będą w jeszcze w bardziej precyzyjny sposób identyfikowani.

Dzięki włożonemu wysiłkowi w stworzenie i implementację platformy, tysiące Klientów będzie mogło ustrzec się przed potencjalnymi wyłudzeniami odszkodowania oraz w konsekwencji zwyżką stawki za ubezpieczenie. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki dołączeniu do platformy będziemy mogli wprowadzić zupełnie nową jakość obsługi oraz zapewnić naszym Klientom jeszcze lepsze wsparcie w ochronie ich interesów. Cieszę się, że mogliśmy jako jedni z pierwszych na rynku zintegrować nasze bazy z ogólnokrajowym systemem – komentuje Hubert Grochowski, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Gothaer TU.

Dodatkowe korzyści dla klientów

Platforma będzie miała również moduł, do którego dostęp będzie miał każdy obywatel. Takie rozwiązanie umożliwi zweryfikowanie polisy OC oraz sprawdzenie ewentualnych szkód, jeśli właściciel chciałby się upewnić, czy kupiony przez niego pojazd nie ma za sobą „bogatej” historii szkodowej. Potencjalny nabywca będzie mógł też prosić aktualnego właściciela samochodu o sprawdzenie przebiegu ubezpieczenia i choć zbywca nie będzie musiał ujawnić takiej informacji, to zapewne wielu zdecyduje się na dodatkowe zapewnienie o niskiej szkodowości w historii pojazdu. Oprócz tego, platforma oferuje bazę wiedzy o zjawiskach przestępczości ubezpieczeniowej w formie podręcznika – „Nie daj się upolować”. Zawiera on zbiór opisanych zdarzeń, jakie mogą przytrafić się kierowcom, a mogą nosić znamiona przestępczości ubezpieczeniowej. Każdy może zasięgnąć informacji, co i jak robić, aby nie paść ofiarą oszustwa. W bazie wiedzy znajdują się również informacje dotyczące np. wykorzystania polisy sprzedawcy samochodu do wyłudzenia odszkodowania, wymuszenia uznania winy, zgłaszania fikcyjnych szkód osobowych, czy chociażby nielegalnego wykorzystania danych osobowych.

Udostępnienie bazy wiedzy to jedna z form działań prewencyjnych w obszarze przestępczości ubezpieczeniowej. Edukacja i wzrost świadomości potencjalnych zagrożeń to bardzo ważne obszary działalności wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Innowacyjna platforma z pewnością przyczyni się do podniesie zakresu informacji jakie może uzyskać Klienta oraz jego świadomość na temat potencjalnych zagrożeń – podsumowuje Marek Dmytryk, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych

Gothaer w Polsce

W ciągu 20 lat obecności w Polsce, Gothaer TU S.A. (dawniej PTU S.A) stał się jednym z większych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju. W 2014 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce majątkowych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Gothaer TU S.A. świadczy ubezpieczenia zarówno Klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. W szerokiej ofercie towarzystwa znajdują się takie produkty jak: ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, osobowe, turystyczne oraz rolne. Firma oferuje także kompleksowe rozwiązania ubezpieczeniowe dla sektora MŚP oraz Klientów korporacyjnych. Gothaer TU S.A. nieustannie się rozwija, stawia na innowację i rozbudowuje wachlarz usług.  I tak, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce stworzył specjalne programy ubezpieczeniowe dedykowane elektrowniom wiatrowym i fotowoltaicznym. Firma posiada ogólnopolską sieć dystrybucji i współpracuje z ponad 3 tys. agentów ubezpieczeniowych. 

Nagrody i wyróżnienia

Gothaer TU S.A. duży nacisk kładzie na jakość świadczonych usług i zapewnienie wysokiego poziomu satysfakcji Klientów. Wysoką jakość obsługi potwierdzają wyniki realizowanych cyklicznie przez firmę badań satysfakcji Klienta oraz przyznane wyróżnienia: „Turbina Polskiej Gospodarki 2015”, „Instytucja Roku 2017” czy „Gwiazda Jakości Obsługi 2018”. 

 

 

[1] Analiza danych dotyczących przestępstw  ujawnionych w 2017 roku  w związku z działalnością  zakładów ubezpieczeń  – członków Polskiej Izby Ubezpieczeń, Warszawa 2018 s.22 pełna wersja raportu dostępna pod adresem: https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/PIU_analiza_przestepstw-2017.pdf

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pierwsza w Europie kompleksowa baza do wykrywania przestępstw ubezpieczeniowych BIZNES, Ubezpieczenia - Gothaer, 12.04.2019 r., jako jeden z pierwszych zakładów ubezpieczeń uzyskał dostęp do Zintegrowanej Platformy Identyfikacji i Weryfikacji Zjawisk Przestępczości Ubezpieczeniowej, uruchomionej na początku lutego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Hashtagi: #BIZNES #Ubezpieczenia

hastagi na stronie:

#Zintegrowana Platforma Identyfikacji i Weryfikacji Zjawisk Przestępczości Ubezpieczeniowej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Ubezpieczenia